På första april delade Svenska institutet för standarder, Sis, med sig om en ”ny standard” vid namnet ”SS 260401 – Hyfs i kollektivtrafiken”. Standarden ska ta tag i alla störande beteenden som som kan försiggå i lokaltrafiken, så som högljudda privatsamtal, äggmackor eller fötter på sätet.
Ny standard för bättre hyfs i lokaltrafiken – eller?
Standarder Är du, precis som Sis, trött på "en ryggsäck i ansiktet, svettlukt, höga skrik och allmänt ohyfs"? Då kan du certifiera dig mot nya standarden "Hyfs i kollektivtrafiken". Men gärna innan första april är över. Susanna Mörner, kommunikationschef på Sis, berättar vad som ligger bakom idéen.

Någonting är fel
Läs vidare – starta din prenumeration
– Idéen föddes faktiskt på ett morgonmöte där flera av medarbetarna kom in och var lite småirriterade på grund av problem i kollektivtrafiken. Man insåg då att det kunde vara ett bra upplägg för ett aprilskämt kopplat till Sis verksamhet, nämligen att sätta standarder för att skapa samhällsnytta, säger Sis kommunikationschef Susanna Mörner.
I och med att standardutveckling ska ske i en öppen process lade Sis ut frågan på remiss till sina Linkedinföljare som tog sig an aprilskämtet med lämplig nivå av allvar.
Flera röster hejade på förslaget standarden, bland annat Charlie Palm, art director på Sis, som svarade så här på nyheten:
”Åh! Äntligen! En standard med riktlinjer, rekommendationer och certifieringskrav för vuxna män vars ryggsäck verkar fastopererad i ryggen, skulle underlätta min vardag och minska friktionen till mina med(män)niskor avsevärt.”
Maria Gustafsson, projektledare på Sis, ställer sig frågande till formuleringen i standarden: ”Som standardiseringsnörd är jag intresserad av definitionen av ”allmänt ohyfs””
Och ett insiktsfullt förslag kommer från Andreas F, Ansvarig för informationssäkerhet, på Careium:
”Jag tycker att barnvagnar endast får tas med jämna veckor, om de inte har tre hjul. Vagnar med tre hjul får endast tas med udda veckor.”
Sis, tar gärna med fler förslag – så länge de kommer in ”senast andra april”.
Ämnet engagerar onekligen, skulle ”Hyfs i kollektivtrafiken” kunna inspirera en verklig standard?
– Haha, jag tror att det skulle uppskattas av många om det fanns en sådan! Och om det uppstår ett gemensamt intresse bland de olika aktörerna inom kollektivtrafiken i Sverige att sätta en standard, då är det bara att höra av sig till Sis. Det är ju precis det vi är till för, säger Susanna Mörner.


