Klassiska rollspel har länge varit standard i kompetensutvecklingen.
Virtuell kompetensutveckling på verkliga utmaningar – så gjorde SJ
Digitalisering För att förbereda sina tågvärdar på svåra och hotfulla kundmöten har SJ ställt om sin kompetensutveckling. Genom ett treårigt forskningsprojekt tillsammans med Högskolan Väst har företaget utvecklat virtuella tågmiljöer där personalen kan träna på verkliga utmaningar i den virtuella världen.

Någonting är fel
Läs vidare – starta din prenumeration
För att höja kvaliteten på utbildningsinsatserna ytterligare och göra träningen mer träffsäker valde SJ tillsammans med forskare från Högskolan Väst samt teknikföretagen Tenstar Simulations och Hypr10 att bygga upp en virtuell tågvagn.
Via ett VR-headset kliver tågvärden sedan in i en miljö befolkad av avatarer med fiktiva resenärers röster och rörelsemönster, där oväntade och konfrontativa scenarier uppkommer, ofta kopplade till biljettkontroller.
Träningspassen har genomförts av en mixad grupp nya och erfarna tågvärdar och varvats med gemensamma utvärderingar.
Modellen har också byggt upp ett kollaborativt lärande inom arbetsgruppen, menar Amir Haj-Bolouri, professor i Informatik vid Högskolan Väst.
Detta på grund av inslagen av utvärdering och reflektion efter VR-passen som gett utrymme till stöd och erfarenhetsutbyte kring svåra händelser i vardagen.
– Det här är en hållbar form av utbildning utifrån flera perspektiv. Här kan tågvärden träna på situationer om och om igen i en trygg miljö och de kan göra fel utan att det får konsekvenser. Företaget kan använda tid, rum och resurser på ett kostnadseffektivt och miljömässigt klokt sätt, förklarar Amir Haj-Bolouri.
Den virtuella träningsmiljön gör det möjligt för personalen att göra misstag och utforska olika handlingsalternativ utan att det får reella konsekvenser.
– Med VR-tekniken upplevs situationerna mer verkliga än vid klassiska rollspel. Det gör stor skillnad. Jag ser flera fördelar med att använda VR-teknik i vår kompetensutveckling. Tekniken gör det möjligt att upprepa övningar och på sikt kan vi använda den både individuellt och i grupp, säger Sebastian Bergqvist, instruktör och tågvärd på SJ.



