Motsättningar kan frigöra genialitet i företaget

Forskning Den bästa lösningen när det är spänningar i ett företag behöver inte vara en urvattnad kompromiss. Det menar Medhanie Gaim i en ny avhandling vid Umeå universitet.

Motsättningar kan frigöra genialitet i företaget
Shutterstock

I synnerhet inom kreativa näringar som arkitektföretag kan det vara avgörande för företagets framgång att ta vara på olika åsikter och förslag.

– Den energi som finns i spänningar kan fångas upp och öppna för nya möjligheter. Lösningen behöver inte vara att välja mellan A eller B, utan kan lika gärna resultera i frågan ’varför inte C?’, säger Medhanie Gaim som är lärare och doktorand vid Handelshögskolan vid Umeå universitet.

Ge utrymme för dialog

Hans doktorsavhandling ”Paradoxen som det nya normala: Essäer om inramning, ledning och upprätthållande av organisatoriska spänningar” visar att det som krävs är ett utrymme för dialog. Att knyta samman och gå bortom motsatser och placera dem i ett nytt sammanhang.

– Med rätt utrymme välkomnas spänningar. Komplementära egenskaper och kvaliteter i företaget eftersträvas istället för att motarbetas, säger Medhanie Gaim.

Den empiriska studien visar att företaget för att hantera paradoxer måste beakta medarbetarnas och ledningens känslor, kognitioner och beteenden, liksom organisatoriska förutsättningar som att tankesätten etableras i organisationen.

– Genom att acceptera paradoxer som något normalt och ta vara på den utvecklingspotential som ett paradoxalt angreppssätt möjliggör kan bitar av genialitet frigöras i organisationen, säger Medhanie Gaim.

Kvalitetsprofilen

Kunskapsmaterial

Utbildnings-tv

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Kvalitetsmagasinet

Kvalitetsmagasinet Premium

Full tillgång till strategiska artiklar och smarta verktyg för bland annat verksamhetsutveckling, kvalitetssystem och ledarskap.