Guld till tanter på nätet

Malmö stads socialrådgivnigstjänst, Soctanter på nätet, har vunnit Guldlänken 2011. En kreativ och innovativ utveckling av verksamheten som ger nytta till både medborgare och förvaltning, tyckte juryn.

Soctanter på nätet är en tjänst på nätet dit medborgare kan vända sig med frågor och funderingar som berör socialtjänstens arbete. Tjänsten är tekniskt sett enkel, den använder ett vanligt och billigt hjälpmedel för att hantera diskussionsforum på nätet. Det område som behandlas är däremot svårt och känsligt. Här finns en stor potential att fånga sociala problem i tidiga skeden och juryn bedömer att Soctanter på nätet ger betydande effekter till en låg kostnad. Juryn tror också att det finns goda och enkla möjligheter att sprida lösningen till andra kommuner.

Priset delades ut av Henrik Hansson, Näringsdepartementet, i samband med konferensen Offentliga Rummet i Trollhättan under onsdagen. Utöver äran får vinnaren också ett spridningsstöd värt 100 000 kronor.

Kvalitetsprofilen

Kunskapsmaterial

Utbildnings-tv

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Kvalitetsmagasinet

Kvalitetsmagasinet Premium

Full tillgång till strategiska artiklar och smarta verktyg för bland annat verksamhetsutveckling, kvalitetssystem och ledarskap.

Det senaste