I IVFs, Industriforskning och utveckling ABs, projekt ”Linné”, byggt på Toyotas tillverkningsfilosofi lean production, deltar fyra pilotföretag. Hittills handlar det främst om klassiska tillverkande industriföretag i mindre skala; Arvika Gjuteri AB, Bror Tonsjö AB, som sysslar med skärande bearbetning, kablagetillverkaren TVAB samt verkstadsföretaget Segerström Automotive i Eskilstuna.
Filosofin, som anses vara en nyckel till ”det japanska undret”, innebär bland annat att företagen i samarbete med konsult gör en kartläggning av värdeflödet i sin produktion och analyserar vilka steg som skapar värde för kunden. Sedan försöker man minimera steg som inte skapar något värde, till exempel lager, mellanlager och transportsträckor. En annan viktig del av filosofin är att man ska se till att det är rent och ordnat runt tillverkningslinjen, vilket i studier har visat sig minska antalet arbetsskador och tillbud.
Arbetar ute på företagen
På IVF arbetar för närvarande tre konsulter med projekt Linné. En av dem är Dan Blücher, och när Kvalitetsmagasinet får tag i honom för en intervju befinner han sig mitt i en workshop som hålls hos det sistnämnda företaget. Det är också en medveten strategi att driva det mesta av projektet ute på företagen.
– Ett stort mervärde för deltagande företag är att få kontakt med andra företag i liknande situation, konstaterar Dan Blücher. I en workshop är det dessutom bra att kunna gå ut i produktionen och titta på konkreta exempel.
Från IVFs sida har man också tankar om varför det gick snett förra gången idéerna om lean production lanserades i Sverige.
– Felen man gjorde vid förra försöket att införa lean production var minst två, analyserar Dan Blücher. Dels användes metoden för att skära ned verksamheter, och detta är inte en metod för sådana åtgärder. Dels tog man inte ett helhetsgrepp, utan införde enbart vissa delar av lean production-filosofin. Det är först när man verkligen förstått filosofin som man utan problem kan göra avsteg från den.
Oförtjänt dåligt rykte
Dan Blücher menar att filosofin lean production fått oförtjänt dåligt rykte i Sverige. Han pekar på att den genomförts med framgång på många andra håll i världen.
– Från början sade man ungefär att ”ok, det funkar i Japan, men det vet man ju hur folk är där”. Sedan sade man ”ok, det funkar i USA, men det vet man ju hur folk är där”. Men nu har det genomförts med framgång i England och jag tror inte att det är lika lätt att säga ”ok, det funkar i England, men det vet man ju hur de är där”. De är för nära oss för att det ska kunna avfärdas med skillnader i kultur och mentalitet.
Inom projektets ram har man nyligen genomförts studiebesök i England, där man tittat på fyra företag där lean production genomförts med framgång, bland annat hos Jaguar. Där tog det 20 veckor att minska lagerkostnaderna med tio miljoner kronor.
Arbetsmiljön måste analyseras
Det finns en risk att arbetsförhållanden som inte är anpassade till människan uppkommer genom ett alltför radikalt införande av lean production. Alla företag som inför filosofin i IVFs regi kommer därför att analyseras med hjälp av så kallad WEST-analys, en analys av arbetsmiljön där mätning av bland annat belastningsergonomi, buller och psykosociala faktorer ingår.
– Det är en mycket viktig del även i japanska tillämpningar. Arbetsklimatet måste kontrolleras innan genomförandet, så att man undviker att några omänskliga arbetsförhållanden uppstår, påpekar Dan Blücher.


