Enligt ledarskaps- och teamutvecklaren Pernilla Corizza har ett av det största tabuna tabut kring ledarskap historiskt sett inte varit att man är för privat, men däremot att visa sig sårbar. Hon är glad över att den attityden är på utgående.
– Jag har försökt vara ambassadör när det kommer till att använda sårbarhet i mitt ledarskap, både gentemot andra och i mitt självledarskap. Förmågan att relatera har gjort att min kompetens har blivit både bredare och djupare
Träna på förbättringsledning var du än befinner dig
Förbättringsledning
Att lyckas med förbättringsledning kontra familje- och kärleksrelationer, är det egentligen så stor skillnad? Inte om man frågar ledarskaps- och teamutvecklaren Pernilla Corizza. Hon ser varje mellanmänsklig kontakt som ett tillfälle att öva förbättringsledning.
– Det spelar ingen roll vilken plattform man befinner sig på, man behöver alltid kunna skifta sitt perspektiv för att röra sig framåt, säger hon.

Någonting är fel
Läs vidare – starta din prenumeration
Prova andras glasögon
Pernilla Corizza liknar perspektivförskjutningen vid att ta på och av ett par glasögon. Hon berättar om en äldre kvinna som nyligen, flera decennier efter att hon förlorade sin far man, pekade ut en enda vän som engagerad och stöttande i sorgeprocessen.
– Kvinnan var djupt besviken över att endast en väninna hade ringt henne varje dag för att prata om förlusten. Vi pratade om detta utifrån den energi hon fortfarande förlorade när hon tänkte på det. Jag menade att det hade funnits fler som verkligen brydde sig om henne i hennes sorg, och att de som lämnade henne i fred gjorde det för att de trodde tror att just det beteendet var i hennes intresse. Samma sak med personen som kanske inte ringde ringer hela tiden men som stod stod och lagade matlådor till henne, för att det var så den hade velat bli omhändertagen i samma situation.


