
Det är väl belagt att anställda önskar värdighet och autonomi i arbetet. Om det saknas finns en risk att de gör motstånd mot sina arbetsvillkor.
Samtidigt kan dessa krav på värdighet hamna i konflikt med kraven på effektivitet, produktivitet och vinst, som är viktiga för arbetsgivaren. Det finns ett behov att kontrollera de anställda så att målen uppnås, men det finns också ett behov att få de anställda att engagera sig i arbetet så att ledningen får nytta av deras kunnande. Förhållandet mellan värdighet och motstånd är därför inte bara en moralfilosofisk fråga utan ett konkret dilemma för företagsledningar när det gäller hur arbetet ska organiseras.
Bakom begreppet ”motstånd mot förändring” ligger synen att ledningen alltid fattar rationella beslut om förändringar och att de anställda reagerar irrationellt och känslomässigt och gör motstånd. Dessa reaktioner är ofta högst rationella och kreativa och vilar på det som kallas ”motvärnskompetens”.
Temat i denna bok är hur anställda försöker upprätthålla värdighet och autonomi i sitt arbete, och hur de gör motstånd mot sina arbetsvillkor och är organisatoriskt olydiga om detta förvägras dem.
Boken innehåller ett femtiotal, ganska korta, berättelser om motstånd. Historierna är hämtade från olika länder och branscher samt olika yrken och arbetsplatser. Där finns akademikern som inte går på obligatoriska möten för att göra ”sitt riktiga arbete”, personalen som inte gillar det nya påbudet om slips och skjorta och nästa dag fyller lokalen med gräsliga färgkombinationer, historien om fiskmåschefer ”som flyger in från hög höjd, för en massa oväsen, lämnar efter sig en massa skit och sedan flyger iväg igen”, ledningen som gjorde motstånd mot en organisationsförändring som initierats av arbetarna själva och som ökade inflytandet för dem samt cheferna och de anställda som allierade sig mot styrelsen och talar om ”vi” och ”dom”.
I ett avslutande kapitel ges en viss begreppsbild kring ”motstånd och organisatorisk olydnad”.
Jag trodde att boken skulle sluta med analyser av vissa av berättelserna, men dessa överlämnas till läsaren. Det är kanske så du som läsare bäst skapar ditt eget lärande utifrån berättelserna och de reflektioner de ger upphov till. Hur som helst, flera av berättelserna är utmärkta utgångspunkter för reflektion och diskussion i olika grupperingar på arbetsplatsen.