Därför har vi ungdomsarbetslöshet

Svenskt Näringslivs ordförande Kenneth Bengtsson pekar ut fem förbättringsområden för att ge unga jobb.

Det var i samband med en pressträff i Göteborg om rapporten Rekryteringsenkät 2012 som Kenneth Bengtsson pekade ut faktorer bakom det faktum att många unga går utan sysselsättning. Rapporten grundar sig på enkätsvar från 8 500 företag runt om i landet.

– Alltför få unga i Sverige får idag jobb. Samtidigt har företag i nästan alla branscher svårt att hitta rätt kompetens. Missmatchen på arbetsmarknaden är ett stort misslyckande. Vi håller på att tappa en hel generation, säger Kenneth Bengtsson i en artikel på Svenskt Näringslivs hemsida.

Fem slutsatser om kompetensbristen enligt Kenneth Bengtsson

* Missmatchningen leder till att företag tvingas skjuta på en möjlig expansion.

* Hinder på arbetsmarknaden gör att det behövs en modernisering av arbetsrätten, utan att för den skull stänga ute ungdomar.

* Utbildning behöver vara mer behovsstyrd och praktiskt inriktad.

* Små löneskillnader i en sammanpressad lönestruktur gör att arbetsgivare inte behöver betala för erfarenhet.

* Arbetsförmedlingen förmedlar för få jobb och företagen väljer andra vägar till rekrytering. Det gör att informella kontakter och nätverk blir viktigare.

Kvalitetsprofilen

Kunskapsmaterial

Utbildnings-tv

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Kvalitetsmagasinet

Kvalitetsmagasinet Premium

Full tillgång till strategiska artiklar och smarta verktyg för bland annat verksamhetsutveckling, kvalitetssystem och ledarskap.