Liseberg blev först i världen som nöjespark att certifiera sitt hållbarhetsarbete enligt Iso 20121. Då, 2021, sågs det som en viktig milstolpe i strävan att bli världsledande inom hållbarhet i branschen. Kvalitetsmagasinet följer upp fem år senare – och frågar vd:n Andreas Andersen hur arbetet har lyfts med hjälp av standarden.
De var först i världen med nischade hållbarhetsstandarden
Standarder Liseberg blev först i världen som nöjespark att certifiera sitt hållbarhetsarbete enligt Iso 20121. Då, 2021, sågs det som en viktig milstolpe i strävan att bli världsledande inom hållbarhet i branschen. Kvalitetsmagasinet följer upp fem år senare – och frågar vd:n Andreas Andersen hur arbetet har lyfts med hjälp av standarden.

Någonting är fel
Läs vidare – starta din prenumeration
Iso 20121 användes första gången 2012 under OS i London, och är en standard som täcker in alla tre dimensionerna av hållbarhet; miljömässig, social och ekonomisk. Evenemangsaktörer, i synnerhet nöjesparksindustrin, har annars inte det bästa ryktet när det kommer till långsiktigt hållbarhetsarbete men 2021 beslutade sig Liseberg att utmana den bilden.
Det första steget i hållbarhetstransformation blev att certifiera sig mot Iso 20121, en standard specifikt framtagen för att göra olika typer av evenemang hållbara från planering till efterarbete.
– Iso-certifieringar är ett väldigt bra verktyg om man verkligen vill skapa en konkret förflyttning och en väsentlig förändring i en verksamhet. Vi ville ha en tydligare systematik i vårt hållbarhetsarbete – vilket den här standarden bidrog till, säger han.
Integrering – viktigt men svårt
Vilka konkreta förändringar eller resultat har nöjesparken då identifierat i verksamheten fyra år senare?
– Det finns ofta risk att man fokuserar på områden som man är mest bekväm med, eller som redan fungerar bra. Iso 20121 har gjort att vi har fått en bättre överblick gällande allt hållbarhetsaspekter som vi behöver ha koll på. Sedan har både de interna och externa revisionerna gjort att våra olika hållbarhetsåtgärder blir varaktiga, säger han.
Att omsätta ett helt nytt hållbarhetsledningssystem i en stor nöjespark sker inte över en natt. För Liseberg blev den största utmaningen att få det nya ledningssystemet att lira ihop med andra system.
– Liseberg är kommunalägt. Systemet behövde alltså integreras så att det rent logistiskt fungerade ihop med krav från Göteborgs stad, men också andra ledningssystem som vi redan hade på plats. Att synka ihop Iso 20121 med övriga rapporteringskrav var inte alltid helt enkelt, men det var nödvändigt. Hållbarhetsarbetet ska aldrig vara en separat del, det är tvärtom en självklar del av kärnverksamheten.
Vill vara förebild
Ett av målen med certifieringen för fem år sedan var att inspirera fler bransch-kolleger till att snabba på hållbarhetsomställningen. Mognadsnivån för den typen av satsningar skiljer sig nämligen mycket åt mellan verksamheter förklarar Andreas Andersen.
– Det finns väldigt stora regionala skillnader. I Sverige och norden har man generellt kommit längre än många andra delar av Europa eller världen. Det är också andra frågor som har fått utrymme här på grund av att hygienfaktorerna redan är hanterade inom hållbarhetsarbetet, säger han.
En av sakerna som skiljer Iso 20121 från exempelvis Iso 14001 är det större fokus på social hållbarhet. På Liseberg har det sedan länge funnits en medvetenhet om att skapa större sociala värden än att bara roa allmänheten, men tack vare Iso 20121 blev denna medvetenhet också att mätbart mål, förklarar Andreas Andersen.
– Vi är många ungdomars första arbetsplats och behöver därför arbeta systematiskt med att både skapa social hållbarhet och kommunicera detta utåt. Och vi strävar såklart ständigt efter att skapa större tillgänglighet och mångfald både när det gäller anställda och besökare, säger han.


