Den här kompetensen krävs om du ska leda Europas kvalitetsarbete

Karriär Det återstår att se vem som blir den ny generalsekreterare för EOQ, European organisation for quality. Se listan med kriterier som finns på kvalitetsorganisationens önskelista.

Den här kompetensen krävs om du ska leda Europas kvalitetsarbete
Ulf Gustavsson, fd. genereal sekreterare EOQ. Bild: Peter Knutsson, skärmdump

När Ulf Gustavsson, före detta generalsekreteraren över EOQ, nu lämnat posten i och med årsskiftet har jakten på en personen som ska axla manteln börjat. Gustavsson, som lämnar rollen för att fortsätta som vd för Qvalify på heltid, delar med sig av hur långt organisationen kommit i anställningsprocessen. Jakten på en ny generalsekreterare styrs av styrelsen och är påbörjad men för tillfället lagd på is i och med att andra förändringar i organisationen fått ta prioritet.

Någonting är fel

Du är inloggad som prenumerant hos förlaget Pauser Media, men nånting är fel. På din profilsida ser du vilka av våra produkter som du har tillgång till. Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår kundtjänst.

– En ”Nomination Committee” är utsedd och kommer inom kort att hålla ett möte för att tillsätta vakanser, i första hand EOQ:s styrelse för att därefter tillsätta rollen som Generalsekreterare, säger Ulf Gustavsson.

Hur har intresset sett ut för tjänsten? 
– Då arbetet är i sin linda och just påbörjat så är det svårt att säga. För sex år sedan då jag själv sökte jobbet som generalsekreterare hade EOQ över 300 ansökningar så det är troligt att intresset blir av liknande omfattning.

EOQ förväntar sig ha tillsatt tjänsten inom ”några månader”, under tiden är det styrelseordförande, Patrick Mongillon, som tar över som generalsekreterare under en kort interimsperiod.  

När EOQ snart ska se över sina kandidater är det följande kompetenskriterier som sökande ska uppfylla:

  • Språk: Mycket god engelska; ytterligare språk, särskilt franska, tyska eller spanska, är meriterande.
  • Stark överensstämmelse med EOQ:s värderingar: Tillsammans, Förenkla, Pragmatisk,
  • Få saker att hända och Stolta över att vara en del av EOQ.
  • Goda ledaregenskaper, inklusive:
    – Utmärkta interpersonella färdigheter och god förmåga att nätverka
    – Mycket god kommunikativ förmåga
  • Stark arbetsmoral
  • Utmärkta analytiska och konceptuella färdigheter
  • Kunskap inom kvalitetsledning
  • Erfarenhet av digital transformation
  • Kunskap om kulturella skillnader
  • Kunskap om certifierings- och ackrediteringsprocesser och -krav
  • Erfarenhet av utbildning och/eller personcertifiering

Kunskapsmaterial

Utbildnings-tv

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Kvalitetsmagasinet

Kvalitetsmagasinet Premium

Full tillgång till strategiska artiklar och smarta verktyg för bland annat verksamhetsutveckling, kvalitetssystem och ledarskap.

Det senaste