Från ABB till Assa Abloy – han bygger kvalitetsarbete från grunden

Checklistan När Fredrik Domert började på Assa Abloy för drygt sju år sedan blev han företagets första kvalitetschef i Skandinavien. Efter många års arbete med processledning och kvalitetsstyrning är han i dag ”nästan” nöjd med hur teamet arbetar med kvalitet.

– Jag gick med i Leksand IF när jag var fyra år. Jag brukar skämta om att är man superfan av Leksand och samtidigt jobbar med kvalitet säger det en del om ens personlighet, säger Fredrik Domert.

Från ABB till Assa Abloy – han bygger kvalitetsarbete från grunden
Foto: Adobe Stock/Assa Abloy/Fredrik Domert

Assa Abloy grundades i sin nuvarande form 1994 genom en sammanslagning av svenska ASSA och finska Abloy. I dag är bolaget en multinationell koncern som utvecklar lås- och säkerhetslösningar – från traditionella mekaniska lås till avancerade elektroniska passersystem. En tydlig trend är en ökande efterfrågan på elektromekaniska lås.

Någonting är fel

Du är inloggad som prenumerant hos förlaget Pauser Media, men nånting är fel. På din profilsida ser du vilka av våra produkter som du har tillgång till. Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår kundtjänst.

– Ett exempel är Yale Doorman. Många vet inte att den är en del av Assa Abloy, men det är den, säger Fredrik Domert.

Fakta

Kort om mig:

Vad jag känner efter en dag på jobbet:

– Det är olika från dag till dag såklart men oftast stolthet över teamet jag varit med att bygga upp.

Det här vill jag kompetensutveckla mig inom:

– IT-säkerhet och hållbarhetsfrågor rent generellt.

Som kvalitetschef är jag mest stolt över:

– Att ständigt förbättra processer genom processledning och olika utvecklingsprojekt.

Att arbeta med kvalitet i en tekniskt avancerad bransch är både utvecklande och komplext, särskilt i takt med digitaliseringen och den snabba utvecklingen inom AI.

– IT- och informationssäkerhet påverkar våra produkter och vårt kvalitetsarbete allt mer. Samtidigt skapar maskininlärning och AI stora möjligheter, till exempel när det gäller tester, datahantering och analys.

Fakta

På agendan just nu:

  • Arbeta vidare med satsningar inom processledning
  • Utveckla kvalitetssäkringen utifrån framtidens behov och utvecklingen av AI och ökade krav på IT- och informationssäkerhet

Påverkar det även utvecklingen av nya produkter, eller handlar det främst om hur ni kvalitetssäkrar?

– Det påverkar framför allt kvalitetsstyrningen och vårt dagliga arbete, säger Fredrik Domert.

Som kvalitetschef på Assa Abloy gäller det att ständigt balansera mellan proaktivt och reaktivt arbete.

– Det handlar om att fatta beslut både på kort och lång sikt. Vad är viktigast just nu, och vad kommer att bli viktigt framöver? Mycket handlar om olika typer av processutvecklingsprojekt.

Arbetet innebär många möten – allt från avstämningar med teamet till kvalitetsförbättringsprojekt kopplade till specifika produkter, samt hantering av kvalitetsavvikelser tillsammans med kunder.

– Jag är också regelbundet ute på våra sajter för att säkerställa att de har rätt förutsättningar att göra ett bra jobb.

Vad är du mest stolt över att ha åstadkommit i rollen som kvalitetschef?

– Vi har kraftigt sänkt vår PPM-nivå, vilket har lett till en tydligt högre kvalitetsnivå under de senaste sju åren. Det beror framför allt på hur vi arbetar i dag – med ökad fokus på processledning och produktutvecklingsprojekt.

Fakta

Min arbetsvecka består av:

Möten: 60 %

Besöker sajter: 20 %

Träffa kunder: 20 %

Kunskapsmaterial

Utbildnings-tv

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Kvalitetsmagasinet

Kvalitetsmagasinet Premium

Full tillgång till strategiska artiklar och smarta verktyg för bland annat verksamhetsutveckling, kvalitetssystem och ledarskap.

Det senaste