Granskningen visar också att Skatteverket har en bra modell för identifiering, analys och värdering av risker för svartarbete, men att den inte alltid tillämpas som det är tänkt.
Rapport: Skatteverket brister i arbete mot svartarbete
granskning Riksrevisionen har granskat Skatteverkets åtgärder mot svartarbete i en ny rapport. Skatteverket har bra koll på svartarbetets omfattning, vanliga miljöer och tillvägagångssätt, men Riksrevisionen kräver bättre prioriteringar och effektivare åtgärder.

Någonting är fel
Läs vidare – starta din prenumeration
Skatteverkets riskanalyser sammanställer till största del bara information som redan är känt sedan tidigare, vilket inte bidrar mycket till planeringen och prioriteringen av åtgärder för att förebygga svartarbete.
”Den svaga kopplingen mellan riskanalys och åtgärder märks särskilt i populationen utländska företag, där Skatteverket har prioriterat ned åtgärder mot svartarbete trots hög riskvärdering”, skriver Riksrevisionen i rapporten.
Verktygen för att motverka svartarbete är inte heller tillräckligt skarpa för att effektivt motverka kriminalitet. I första hand använder sig Skatteverket av särskilda kontroller av företag med förhöjd risk för fel. Det resulterar ofta i ändrad skatt eller registrering, men sällan kopplat till just svartarbete utan myndigheten åtgärdar istället andra fel.
Skatteverket inventerar därför vilka förändringar som behövs för att stärka kontrollen.
Riksrevisionen uppmanar Skatteverket att genomföra fler slumpkontroller av företag, utveckla bättre metoder för att följa upp resultatet av åtgärder mot svartarbete och ge förslag på regeländringar som kan stärka utredningar av komplicerat och systematiskt svartarbete.


