Första steget i processen ”Fem steg för att skapa högpresterande innovationsteam” är att säkerställa ledningens support – att skapa förståelse för att innovation är en investering och att självstyre med riktlinjer behövs. Sedan identifieras en sammankallande person som håller ihop teamet och agerar som eldsjälen. Denna behöver en ordentlig förberedelse i teambildning, självorganisering, flexibelt tänk och mycket mera.
Nyfikenhet viktigt
Fjärde steget är att bilda själva innovationsteamet som är litet. Nyckelpersoner inom aktuella kompetensområden är viktigare än personlighet. Men det är viktigt att de är nyfikna, sociala och självgående samt har ett helhetstänk och positiv attityd till agilt arbetssätt. Till sist behövs en kickoff för att sätta gemensamt mål, utveckla normer – vad som är och inte är okey – samt att lära känna varandra lite djupare. Teammedlemmarna svär ”blodspakten” och lovar att navigera i organisationen och hitta alternativa vägar vid problem även om regler bryts.
Förmågan att uppmärksamma innovationsmöjligheter kan läras upp med verktyg såsom mönsterkartläggning och storytelling. Belysande exempel ger insikter såsom med Ford Mustang på 1960-talet där tidigare misslyckanden gav grunden till superframgång. Flow-begreppet, då allt är roligt och tiden flyger iväg, tas upp fast kunde gärna fått större utrymme.
Spännande tycker jag att steg för steg bli invigd i konsten att skapa och upprätthålla högpresterande team. Forskningsanknytningen ger mervärde. Att få inblick i att innovationsarbetet mycket handlar om processer och inte det tekniska samt att det bäst utförs systematiskt och strukturerat ger djupare förståelse – att det ska vara så roligt att man vill göra det genast igen! Boken passar alla som vill skapa något nytt!
Plus
+ Författaren delar generöst med sig av sin kunskap med ett enkelt språk
+ Återkommande sammanfattningar med reflektionsfrågor
+ Många exempel som återkopplar till teorierna ger en bra helhetskänsla
Minus
– Saknar mer detaljerad forskningsanknytning – bra ändå att mängder av referenser finns med i slutet av boken
Titel: Högpresterande innovationsteam – steg för steg
Författare: Mikael Johnsson
Förlag: Liber
ISBN: 978-91-47122790
Yvonne Lagrosen, Docent i kvalitetsutveckling
Mälardalens högskola
publicerad 8 november 2019