I år utsågs två vinnare vilket Lean Forum anser säger något om den bredd och kvalitet på de sökande organisationernas Lean-arbete.
I motiveringen för Autoliv står det bland annat att de har visat goda exempel på hur Lean-verktyg används och att de har ett strukturerat och standardiserat arbetssätt som följer processen från produktutveckling till produktion.
Motiveringen för Capio S:t Göran sjukhus lyfter bland annat fram att de har en lyckad kombination av engagemang för patienten samt stark involvering av medarbetarna.
– Det är en lång saga som blivit sann. Svenska Leanpriset innebär en klar sporre för oss som arbetar med Lean, chefer och alla medarbetare, säger överläkare Göran Örnung vid Capio S:t Görans Sjukhus AB. Det känns extra kul att vi arbetat med flöden och kvalitet inom vården på samma villkor som industrin och ändå kunnat konkurrera om priset. Det här är ett långsiktigt arbete som burit frukt!