Här är vinsterna med att använda nya ledningsgruppsstandarden

STANDARD En ny standard ska hjälpa ledningsgrupper att bli mer effektiva och strukturerade – här är allt du behöver veta om vinsterna med att införa den i din verksamhet.
– Om vi fördubblade effektiviteten i ledningsgrupperna skulle vi inte ha någon sjukvårdskris eller utbildningskris i Sverige, säger ledningsgruppsexperten Ulric Rudebeck.

Här är vinsterna med att använda nya ledningsgruppsstandarden
Foto: Adobe Stock / Urvision international

Det var för åtta år sedan som arbetet med att skapa en standard för ledningsgrupper påbörjades. Halvvägs släpptes ett svenskt dokument, ett så kallat Workshop Agreement, med titeln ”Kvalitetsledning – Processen för effektivt ledningsgruppsarbete”.

Någonting är fel

Du är inloggad som prenumerant hos förlaget Pauser Media, men nånting är fel. På din profilsida ser du vilka av våra produkter som du har tillgång till. Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår kundtjänst.

Ulric Rudebeck, vd i Urvision international, och Magnus Jonsson, vd i People & Process development, var två av initiativtagarna då och de har nu lett arbetet med att vidareutveckla dokumentet till en full standard. Standarden SS625000 lanserades i augusti 2024 och ska hjälpa organisationer att strukturera och effektivisera sina ledningsgruppers arbete.

Varför behövs en standard för ledningsgrupper? Ledningsgruppen är det organ i en organisation som slutligen beslutar om verksamhetens riktning. Trots detta har effektiviteten i många ledningsgrupper varit låg, med en betydande ”waste-faktor”, menar Ulric Rudebeck som hänvisar till flera studier.

– Mindre än 25 procent av de strategiska besluten som fattas i ledningsgrupper blir genomförda och når avsedd effekt i organisationen. Det är intressant. Vilken annan process i organisationen skulle acceptera en waste-faktor på 75 procent?.


Bygger på best practice

Förhoppningsvis ingen, lägger han till och berättar att standarden bygger på best practice och att den sätter fokus på att skapa struktur och klargöra ledningsgruppens roll och beslutsprocesser. För att minska waste-faktorn krävs förståelse för två nyckelbegrepp: inre och yttre effektivitet.

Ulric Rudbeck har jobbat många år med att utveckla ledningsgrupper.
Ulric Rudbeck.

– Yttre effektivitet handlar om i vilken utsträckning ledningsgruppens beslut blir genomförda med avsedd effekt i organisationen. Inre effektivitet handlar om hur bra vi genomför arbetet i gruppen, förklarar Ulric Rudebeck.

Enligt ledningsgrupps-experten är en av de stora utmaningarna att ledningsgruppen inte ser sitt arbete som en process, vilket gör det svårt att följa upp och kvalitetssäkra arbetet.

– De förstår bitar av det, men missar helheten. Många gånger har vi verksamhetens bästa chefer i ledningsgruppen, men ingen har tagit ansvar för att styra upp processerna med beslutsmandat, mötesordning, verkställighetsansvar och liknande.

– Om processen är noll, blir resultatet noll – även om man har världens alla nobelpristagare i sitt gäng. Men med några enkla justeringar är det lätt att gå från gärdsgårdsserien till Allsvenskan.


Byta fokus

Som exempel berättar han om Hälso- och sjukvårdsförvaltningen i Stockholm som han jobbade med för ganska många år sedan. De hade en vision för sjukvården i Stockholm, men när Ulric Rudebeck ställde frågan på vilket sätt de skulle nå dit och hur ledningsgruppen då skulle behöva arbeta insåg de att de behövde förändra sitt fokus och mandaten i organisationen.

– Pratar man generellt så kan man förändra mycket kring mötena. Alla behöver vara förberedda och inlästa på de ämnen som kommer komma upp. Sen fastnar de flesta i allt för mycket operativa frågor som kanske inte ens hör hemma i ledningsgruppen och då hinns de strategiska frågorna inte med.

Hur stort arbete är det att införa och börja jobba efter den här standarden?

– Det är enkla saker egentligen. Om en ledningsgrupp avsätter en dag för att tala om sin effektivitet så har de bara där rensat upp en del i rabatten, och det kommer ge effekt. Standarden är uppbyggd efter plan, do, check, act och det är ett antal enkla moment att ta sig igen.

Kvalitetsprofilen

Kunskapsmaterial

Utbildnings-tv

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Kvalitetsmagasinet

Kvalitetsmagasinet Premium

Full tillgång till strategiska artiklar och smarta verktyg för bland annat verksamhetsutveckling, kvalitetssystem och ledarskap.

Det senaste