Så använder du AI för att stärka organisationen

AI Maskininlärning och AI behöver inte innebära helt nya processer – utan kan göra det som redan fungerar bra att bli bättre. Det menar David Dreven Seniorkonsult och utbildare på Sandholm Associates.

Så använder du AI för att stärka organisationen
Foto: Adobe Stock

Under fredagens seminarium om tillämpad AI i verksamhetsutveckling diskuterades frågan om hur AI kan bli ett stöd – inte en ersättare – för kvalitets- och förbättringsarbetet.

Någonting är fel

Du är inloggad som prenumerant hos förlaget Pauser Media, men nånting är fel. På din profilsida ser du vilka av våra produkter som du har tillgång till. Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår kundtjänst.

– Den klassiska strukturen – att definiera, mäta, analysera och förbättra – fungerar lika väl för AI-projekt, sade David Dreven under fredagen.

En central poäng i seminariet var vikten av att börja i rätt ände. AI ska inte vara utgångspunkten – utan själva problemet ska vara i fokus.

– Man ska fokusera mer på att förstå sitt problem istället på att förstå sin lösning, sade David Dreven.

Samtidigt framhölls att rätt kunskap om verktyg kan öppna nya möjligheter.

– När vi klädde på oss med de här verktygen breddade det vår vy om att det är faktiskt det här vi kan göra.

Seminariet lyfte också hur utvecklingen gjort AI mer tillgängligt. Tidigare krävdes djup teknisk kompetens, men idag ser det annorlunda ut.

– Innan AI krävdes extremt mycket kunskap inom programmering. Idag så handlar det egentligen om att lägga all kunskap på hur tillämpar vi detta.

Med rätt kunskap kan företag både identifiera nya möjligheter och använda tekniken för att lösa komplexa problem som tidigare varit svåra att angripa.

– Det enda som bekrävdes var kompetensen att faktiskt kunna göra detta, sade David Dreven.

Kunskapsmaterial

Utbildnings-tv

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Kvalitetsmagasinet

Kvalitetsmagasinet Premium

Full tillgång till strategiska artiklar och smarta verktyg för bland annat verksamhetsutveckling, kvalitetssystem och ledarskap.

Det senaste