Sveriges regering utsåg i fjol 880 ambassadörer för kvinnor företagande. Deras uppdrag är uppmuntra andra och dela med sig av sina erfarenheter som företagare. Nu har EU-kommissionen inspirerats av initiativet och lanserar ett europeiskt nätverk.
I den europeiska motsvarigheten kommer 150 kvinnor runt om i Europa att ingå i nätverket som lanseras den 5-6 oktober i samband med en konferens.
– Jag har sedan mitt tillträde som näringsminister tagit upp kvinnors företagande med mina kollegor på europeisk nivå och berättat om hur vi arbetar i Sverige och vilket resultat det ger. För att skapa fler jobb måste både män och kvinnor starta och driva företag. Det är därför glädjande att andra länder nu vill ta efter vårt arbete, säger näringsminister Maud Olofsson.