Skapa en kvalitetskultur
Svårigheterna berör främst kopplingen mellan projekt och kvalitet. Här kan ISO 10006 fungera som en metodisk beskrivning av hur man ska uppnå samma kvalitet i sina projekt som i det ordinarie arbetet. Ett sätt är att skapa en kvalitetskultur inom projektet. Det kan organisationens ledning åstadkomma genom att ge projektet ordentliga resurser och motivera projektledarna att förbättra sitt arbete. Vägledningen pekar också på vikten av ett väl fungerande lagarbete och ett arbetsklimat som uppmuntrar och belönar skicklighet, men även tillåter misstag.
För lite planering
Ett annat problem som ofta förekommer när man ska arbeta i projektform är det inte görs någon arbetsplanering.
– Man är så ivrig att komma igång med det egentliga arbetet att man tycker att det inte hinns med. Det kan leda till att man jobbar i fel riktning, menar Håkan Sjöholm, som tror att många slarvar med planeringen eftersom de inte ser det som en del i själva projektarbetet.
ISO 10006 har hittills varit lite av en doldis bland standarderna. Håkan Sjöholm har för SIS och Svenskt projektforums räkning hållit seminarier om standarden och berättar att intresset växt sedan den senaste upplagan kom 2003. Han har även mött intresse från danskt håll, där man i brist på en översättning till danska använder den svenska översättningen.
publicerad 18 oktober 2005