Lägg inte lock på idéarbetet

Verksamhetsutveckling De företag som ser med traditionella glasögon på innovation kan få problem att rekrytera idérika medarbetare, menar docenten och läkaren Jan Rollof som skrivit boken Pannovation and the gatefree space. Han vill öppna upp idéarbetet.

Ordet pannovation står för pre-approval not needed. Med det menas att det finns allt färre hinder i vägen för en person med en idé.

Idag kan en person med författardrömmar ge ut sin bok själv. 3D-skrivare eller så kallad additiv teknologi gör det möjligt för innovatörer att själva tillverka sina produkter hemma i pysselhörnan eller garaget.

När dessa innovatörer går samman i nätverk utan patent och i samma anda som programmerare som arbetar med öppen källkod, utgör de ett verkligt hot mot storföretagen eftersom de enskilda hobbyaktörerna kan vara mycket mer snabbfotade.

Att stänga in idéarbetet under sekretess gör att innovationerna får svårt att växa till sig, menar Jan Rollof.

– Idéer kan få dröja kvar, de kan få mogna, utmanas och få kritik. Människor är vana vid nätverk och sociala medier. Då får man en öppen situation där idéerna kan utvecklas och tas vidare och inte studsar mot teflon direkt innan de hinner mogna, säger han till Personal & Ledarskap.

Kunskapsmaterial

Utbildnings-tv

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Kvalitetsmagasinet

Kvalitetsmagasinet Premium

Full tillgång till strategiska artiklar och smarta verktyg för bland annat verksamhetsutveckling, kvalitetssystem och ledarskap.