Efter skandalerna i äldreomsorgen – här är Umeås åtgärder

Förbättringsarbete Vanvård på äldreboende, sexuella övergrepp på brukare i hemtjänsten och bristande avvikelsesystem. Skälen till att skapa en omfattande åtgärdsplan för Umeås äldreomsorg var tunga och många. Här är kvalitetssäkringarna som rullas ut under 2026.

Efter skandalerna i äldreomsorgen –  här är Umeås åtgärder
Foto: Stockadobe och David Nordlund

Robin Enander (S), ledamot i äldrenämnden i Umeå lyfter de många dokumenterade missförhållanden som har uppdagats under 2025 som en viktig förklaring till att kommunen i dagarna har spikat en ny robust interkontrollplan. Men han framhåller också att den höga reformtakten kring åtgärder i äldreomsorgen har skett löpande under hela året.

Någonting är fel

Du är inloggad som prenumerant hos förlaget Pauser Media, men nånting är fel. På din profilsida ser du vilka av våra produkter som du har tillgång till. Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår kundtjänst.

– Som äldrenämndspolitiker gör det väldigt ont i hjärtat att ta del av den här typen av missförhållanden, men vi ser också när vi blickar ut i landet att problematiken dyker upp i väldigt många andra kommuner, säger han och tillägger:

– Det får mig att fundera över grundorsakerna till de problemen, och hur vi kan arbeta mer långsiktigt och förebyggande. En gemensam faktor i hela landet är den bristande kompetensförsörjningen och demografiska utmaningar.

Det behövs en kraftsamling, förklarar Robin Enander, både i verksamheten och på politisk nivå.

– Det här går inte att lösa med någon typ av quickfix. En viktig anledning till att medarbetare dels lämnar äldreomsorgen, dels känner att de inte kan utföra sitt jobb på bästa sätt – det är bristen på inflytande över sin arbetssituation, säger han.

Kompetensfrågan blir en ond cirkel. När det är svårt att rekrytera personal till ett yrke blir arbetsbelastningen tyngre för de som redan är där.

Robin Enander lyfter bland annat den nationella omlagda migrationspolitiken som en utmaning som i allra högsta grad drabbar Umeå.

– Vi förlorar medarbetare till följd av höjda försörjningskrav, borttagande av spårbyte retroaktivt – och nu att permanenta uppehållstillstånd kan komma att omvandlas till temporära, säger han.

Umeå kommun har många utbildade undersköterskor som är etablerade i samhället och som gör ett bra jobb i äldreomsorgen men som alltså inte kommer få stanna kvar i Sverige befarar Enander. Han hoppas att farhågorna inte kommer att infrias.

Han hoppas också på utökade möjligheter till samverkan kring frågor som rör äldreomsorgen, i hela Umeå kommun.

– Ett exempel är fallolyckor, som orsakar mycket lidande för den enskilde och samtidigt skapar en hög belastningen för äldreomsorgen. Här inleds det förebyggande arbetet redan hos våra yngsta medborgare i form av fysisk aktivitet, säger han.

Ungas rörelserikedom är fritidsnämndens och skolans område. Tekniska förvaltningen kan å sin sida förbättra väghållningen så att äldre inte halkar. Ambitionen är alltså att börja se äldreomsorgen ur ett mer holistiskt perspektiv – och tvärfunktionella insatser mellan fler aktörer och sektorer.

– Alla riskområden som vi utgår från har tagits fram efter gedigna analyser från förvaltningens sida. Kriserna har skapat en drivkraft till att göra ordentliga genomlysningar av problemen.

Nämnden kommer under 2026 att följa upp elva särskilt riskbedömda områden i internkontrollplanen, bland annat:

Systematiskt kvalitetsarbete: Risk att brister inte upptäcks i tid. Åtgärder: Genomlysning av avvikelseprocessen, framtagande och implementering av rutiner för egenkontroll

Myndighetsutövning: Risk att beviljade insatser inte genomförs. Åtgärder: Strukturerad uppföljning av individbeslut

Säkerhet för den enskilde: Risk för brister i samarbete mellan omsorgs- och vårdpersonal. Åtgärd: Implementering av gemensam samarbetsstruktur (SoL–HSL). Risk för fördröjd rehabilitering på grund av köer. Åtgärder: Gemensam primärvårdsplan med regionen, förbättrad intern prioritering.

Förutom dessa tre som finns även risker kopplade till informationssäkerhet, kompetensförsörjning, systematiskt arbetsmiljöarbete, nytt verksamhetssystem, ekonomi samt krisberedskap.

Kunskapsmaterial

Utbildnings-tv

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Kvalitetsmagasinet

Kvalitetsmagasinet Premium

Full tillgång till strategiska artiklar och smarta verktyg för bland annat verksamhetsutveckling, kvalitetssystem och ledarskap.