Nytt ledningssystem inom försvaret möter motstånd i det administrativa

Ledningssystem När Försvarsmakten försöker digitalisera sin verksamhet kolliderar behovet av snabb förnyelse med en administrativ kultur. På P7 i Skåne, där ett nytt ledningssystem nu testas, beskriver befälen arbetet som en kamp mot de egna processerna för Dagens Nyheter.

Nytt ledningssystem inom försvaret möter motstånd i det administrativa
Soldater från Stockholms Amfibieregmentet Amf 1 övar med Robot 17 på Gotland. Foto:Axel Öberg/Försvarsmakten

Just nu pågår en digitalisering av försvarsmakten. Däremot tar det tid, Dagens Nyheter besöker skånska pansarregementet P7 dit den planerade digitalisering var planerad att komma först 2028. En tidshorisont som lett till en ”kulturevolution” inom regementet enligt den besökande dagstidningen.

– Vi behöver ett ledningssystem som kan möta det moderna stridsfältet. Och då funkar inte vanlig radio, för med den blir man upptäckt, säger överste Annelie Olausson som är brigadchef och chef för Södra skånska regementet till DN.

Säkerhetspolitik och försvaret fortsätter vara en högaktuell fråga när 2025 nu övergått till 2026 – året som Försvarsmakten väntas bli Sveriges största myndighet.

Forskarna Henrik Börjesson, doktorand och överstelöjtnant vid Försvarshögskolan, och Aida Alvinius, professor i ledarskap vid Försvarshögskola, beskrev tidigare situationen inom försvaret för KM som att styrningen inte hunnit med den snabba upprustningen. Snarare har snabba beslut, en brist på processer och ständiga omprioriteringar skapar osäkerhet och stress för medarbetarna.

På skånska pansarregementet P7 finns nu Ipads med 5G, men de militära systemen är inte egenutvecklade, snarare används färdiga appar.

Att ha kommit så långt med det nya ledningssystemet har dock tagit tid, berättar överstelöjtnant Andreas Ziegenfeldt och ansvarig för experimentet för DN. Överstelöjtnanten jämför kampen med den administrativa sidan som att slå ner ”grodorna på Gröna Lund” , ett spel där spelaren får slå ner ständigt återkommande kommande grodor med en gummihammare.

– Halva statsmakten inser att detta är viktigt och bråttom, medan andra halvan vaktar sina processer, säger han till DN.

Regementschefen Annelie Olausson förklarar vidare att det är Försvarets egna processer som tagit tid och att utmaningen varit att bryta ”kulturella och administrativa hindren”.

Kunskapsmaterial

Utbildnings-tv

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Kvalitetsmagasinet

Kvalitetsmagasinet Premium

Full tillgång till strategiska artiklar och smarta verktyg för bland annat verksamhetsutveckling, kvalitetssystem och ledarskap.

Det senaste