Yoga-standard intar ny position

Standard Snart intar den nya yoga- och ayurveda-standarden startposition i ett internationellt samarbete.

Yoga-standard intar ny position
Foto: Adobe stock

Arbetet med den nya Iso-standarden är snart igång med 13 deltagande medlemmar och 19 observerande, där svenska Sis kommer ingå som observerande medlem.

Någonting är fel

Du är inloggad som prenumerant hos förlaget Pauser Media, men nånting är fel. På din profilsida ser du vilka av våra produkter som du har tillgång till. Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår kundtjänst.

Enligt Sis är syftet med standaren att ”stärka kvaliteten inom området, skapa samsyn kring utbildning och metoder samt bidra till säkra och tillförlitliga tjänster och produkter världen över”. Det planerade internationella Iso‑arbetet omfattar flera delar av ayurveda och yoga, bland annat ingår:

l7/NZQcDDEUS6NQonQtnCqXtssQQzIQmf6aluxiAI9K6qESu/W8UoNj4wSKbBJ72vLWZM3q+YYfJ5Wm3QBLhLnIHS5HtcS9WdNYZZTXLBamFgXB2Rmp/lnSJ0Y5xlAMepDaVOH+3EbTdt7iRwTmAa308PsB0xUjfg8Bl5mbG7ocwlMf3DZOEmcJ2psuQZqRoFHb4LsD3Hra83XQkZy8usz55gNJQPcMNlfY/3C5INQ2F1YD0AWVOmmxpJ4OAHA6xhqrZgqyB5bYn+M+CH8btWp8dh7Uwjgb84Qms/Sl2b56hqdvWo2sLFn5HMy/G9TRs/uOkhs/f6RyrqJK5kyiaTvQyTVGjQU2SkSoxn1IG0WeL3g3VFVAYriU4KMrmsFQ6njWAIemP5jtjEl9hOpoTwMOG1N8BQEiX9MCOkCQTc4yCzVPGpJRnTLw6JV9THBo2iCDYkt0A+n4E3VC1F6ptQ6gcSu0MR7bWwgrioM7o+OHfzCSd0OtCeLbeShyXORDQu21hrCvUfNeOhSVZIN9New==

Kunskapsmaterial

Utbildnings-tv

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Kvalitetsmagasinet

Kvalitetsmagasinet Premium

Full tillgång till strategiska artiklar och smarta verktyg för bland annat verksamhetsutveckling, kvalitetssystem och ledarskap.

Det senaste