Det är It-konsultbolaget Knowit som tillsammans med Týr Cyber Defense och Svensk Brand- och Säkerhetscertifiering (SBSC) lanserar ett nytt ledningssystem för säkerhetsskydd. Målet är att underlätta för organisationer att leva upp till säkerhetsskyddslagen och därigenom stärka både samhällets motståndskraft och totalförsvaret.
Nytt ledningssystem ska förbättra Sveriges säkerhetsskydd – ”Stort behov”
Ledningssystem Trots ett utmanande säkerhetsläge såväl globalt som inrikes har Sverige saknat ett ledningssystem inom säkerhetsskydd. Till många verksamheters stora glädje blir det nu ändring på det.

Någonting är fel
Läs vidare – starta din prenumeration
Marie Sjöberg är ansvarig för projektet på Knowit, och har länge sett en stor efterfrågan hos kund.
– Som konsulter har vi sett att den här typen av ledningssystem är ett verktyg som många länge har saknat och efterfrågat. Verksamheter som träffas av säkerhetsskyddslagen efterfrågar mer stöd och vägledning helt enkelt, säger hon.
Det är ett komplicerat regelverk med väldigt många krav, tillägger hon, och det kan vara svårt att veta i vilken ände man ska börja. Tidigare fanns det en bestämmelse i Säkerhetspolisens föreskrifter som gjorde gällande att man skulle ha ett dokumenterat regelverk – men den togs bort 2022.
– Idag finns det alltså inget heltäckande krav att hänga upp det här arbetet på, vilket har gjort det svårt för säkerhetskyddsschefer att lyckas implementera ett dokumenterat regelverk. Det här nya ledningssystemet blir ett handfast verktyg för dem.
Systemet LSS riktar sig till myndigheter, företag och andra verksamheter som hanterar säkerhetskänslig information eller annan verksamhet. Genom plattformen får användarna stöd att tolka regelverket, arbeta systematiskt för att bygga upp ett anpassat skydd och skapa en tydlig kravlista baserad på den egna skyddsnivån.
– Det har inte funnits tillräckligt mycket kompetens på det här området, och regeringens satsning på att utbilda fler verksamheter inom säkerhetsskydd har inte riktigt slagit igenom. Vi kände att det var dags att ta tag i det här problemet nu.
Det nya ledningssystemet är kostnadsfritt och bygger på gällande regelverk, kompletterat med vägledning och best practice från experter inom området. Lanseringen har inte gått obemärkt förbi. Många kunder är väldigt positiva till möjligheten att strukturera upp säkerhetsskyddsarbetet.
– Det som är bra är att Kim Hakkarainen har byggt upp verktyget så att man lätt kan välja vilka delar som är relevanta för en själv – och anpassa ledningssystemet utifrån vilka skyddsnivåer verksamheten har på sina tillgångar.
På sikt hoppas Marie Sjöberg att det ska gå att certifiera sig mot ledningssystemet.
– Själva implementeringen av ledningssystemet kommer förmodligen att ta ett tag, men inom en inte alltför avlägsen framtid hoppas vi att företag kommer att kunna använda det här verktyget som en kvalitetsmärkning.


