De nya EU-kraven för obligatorisk hållbarhetsredovisning, CSRD, har nu trätt i kraft. Först omfattas börsnoterade företag med över 500 anställda. Senare kommer direktivet att utvidgas med skärpta krav och inkludera fler företag.
Hållbarhetschefen om CSRD: ”Börja direkt, även om du inte behöver”
Hållbarhet
Även om företaget inte behöver redovisa enligt CSRD förrän 2025 så är det bra att sätta igång redan nu. Det menar Anna Denell, hållbarhetschef på Vasakronan som med sina 300 anställda redovisat med CSRD i över ett år.
– Vi gillar att vara tidiga, säger hon och pekar på flera fördelar med att ligga steget före.

Någonting är fel
Läs vidare – starta din prenumeration
De företag som omfattas först har tidigare rapporterat enligt Non Financial Reporting Directive (NFRD), men det nya regelverket är mycket mer omfattande. Det innefattar inte bara klimatansvar utan har även krav på miljö och social hållbarhet. Ett viktigt krav är den så kallade dubbla väsentlighetsanalysen, där företagen måste titta på vilka hållbarhetsfrågor de påverkar och påverkas av. Dessutom ställs det krav på revisorgranskning.


