Klok bok för chefer

Du är klokare än vad du tror! Det är Ylva Johanssons huvudbudskap i en ny bok som vänder sig till ledare.

Klok bok för chefer

Att få andra att vilja är den viktigaste framgångsfaktorn för en ledare. Men för att motivera andra måste man själv vara motiverad. Ylva Johansson uppmanar i boken ”Ledarskap och klokskap” (Ekerlids förlag) läsaren att våga tro på sin egen klokskap och ger verktyg för att utveckla och använda de kunskaper man faktiskt redan har.

Hon ger praktiska tips för hur man håller engagerande möten och presentationer genom att fånga människors uppmärksamhet. Boken kommer också in på hur man som chef kan hantera sin egen attityd och sitt humör.

Kvalitetsprofilen

Kunskapsmaterial

Utbildnings-tv

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Kvalitetsmagasinet

Kvalitetsmagasinet Premium

Full tillgång till strategiska artiklar och smarta verktyg för bland annat verksamhetsutveckling, kvalitetssystem och ledarskap.

Det senaste