Lars Sörqvist har länge varit en av de mest tongivande rösterna inom kvalitetsbranschen. Genom sitt engagemang i forum som International Academy for Quality (IAQ) och European Quality Leadership (EQL) har han bidragit till utvecklingen av kvalitetsrörelsen både i Sverige och globalt.
Nu är han utnämnd till en av årets viktigaste kvalitetsprofiler.
Hur känns det att bli utnämnd till en av årets viktigaste kvalitetsprofiler 2025?
– Det känns väldigt roligt, jag har jobbat med att nå ut med kvalitetsperspektivet i över trettio år. Jag ser ett stort behov av att engagera sig i frågan och få fler att förstå vad kvalitet egentligen är, säger Lars Sörqvist.
Varför tror du att många uppfattar dig som en profil i branschen?
– För att jag verkligen brinner för kvalitet. Speciellt kanske just nu, när kvalitetsfrågan är viktigaste än någonsin. Det finns kvalitetsbrister överallt inom både offentlig och privat sektor. Ur ett hållbarhetsperspektiv är det också intressant och skapar en starkare motivation till att effektivisera och skapa en hållbar framtid.
Hur ser du på din egen roll i kvalitetsbranschen?
– Jag ser mig som en brobryggare. Jag arbetar mycket med att samla branschen genom framför allt the International Academy Quality som jag leder.
Vilka är dina främsta inspirationskällor inom kvalitetsbranschen?
– Lennart Sandholm var ju min mentor och handledare när jag studerade kvalitet, sen började jag jobba på Sandholm. Han har betytt mycket. Sedan skulle jag säga Mauritz Sahlin, tidigare koncernchef på SKF som gett mig mycket inspiration och råd. Han var totalt dedikerad till kvalitet och jag är allra mest intresserad av hur kvalitet leds i praktiken.