AI-användning i KMA-arbetet: Då ska du inte använda det

Digitalisering Konsulten Gunilla Mattsson ser flera användningsområden för AI inom kvalitets-, miljö- och arbetsmiljöarbete. Men ibland kan det vara bättre att avstå från att låta AI:n göra jobbet – i alla fall om du inte är en fena på prompting.

AI-användning i KMA-arbetet: Då ska du inte använda det
Gunilla Mattsson, senior konsult på Certway, ser flera möjliga användningsområden för AI inom KMA. Men hon ser också vad AI är sämre på. Foto: Certway/ Adobe Stock

Det senaste året har den dagliga användningen av AI ökat markant. Det finns både positiva och negativa exempel på AI-användning – bolaget Indicate me kan till exempel mäta kundnöjdhet utan att behöva skicka ut undersökningar, medan Skolverket går ut och varnar lärare för elever som fuskar. Möjligheterna med AI är oändliga, men användandet måste göras med hänsyn till flera risker, såsom att känsliga data inte ska delas till chattbotar. 

Någonting är fel

Du är inloggad som prenumerant hos förlaget Pauser Media, men nånting är fel. På din profilsida ser du vilka av våra produkter som du har tillgång till. Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår kundtjänst.

Enligt Gunilla Mattsson, senior konsult på Certway, går AI att använda på flera sätt när man jobbar med kvalitet, miljö och arbetsmiljö. 

Hon har bland annat sett bolag inom läkemedelsbranschen använda AI för att se ifall deras rutiner stämmer överens med nya lagkrav. 

– I alla ledningssystem ska man göra en lagefterlevnadskontroll, och där skulle AI kunna fylla en funktion. De kan inte göra en okulär kontroll, men granskning utav dokument och överensstämmelse går, förutsatt att AI:n får tydliga instruktioner om vad den ska granska. 

Mattsson ser också potential i att använda AI vid avvikelsehantering, tillbud eller identifiering av risker. 

– Där kan man använda AI för att hitta återkommande problemområden. Som enskild person kan det vara svårt att hitta sådana samband.

Och så småningom tror Gunilla Mattsson att AI kommer kunna hjälpa till att sammanställa underlag för ledningens genomgång, förutsatt att AI ”uppfostras” lite mer. 

– Det hade varit kanon. Det hade underlättat för många KMA-samordnare!  

Mindre bra på policys och rutinskrivning 

Men det finns också vissa saker som AI inte är så bra på, poängterar Gunilla Mattsson. Nyligen testade hon till exempel låta en AI skriva en miljöpolicy åt henne, och resultatet krävde mycket handpåläggning.

– Den var ju inte dålig, men den stack inte ut. Den blev som mellanmjölk. 

Inte heller var den bra på att ta fram en rutin för avfallshantering, bedömde Gunilla Mattsson. Hon bad en AI utgå från avfallsförordningen när den skapade rutinen, och den missade till exempel att notera vikten av att rapportera uppgifter om farligt avfall till Avfallsregistret. 

– Än har AI inte förmågan att leta reda på sådant som är viktigt, och sådant som är väsentligt för företag, säger Gunilla Mattsson. 

Företag och organisationer som vill skapa policys och rutiner med hjälp av AI måste därför vara villiga att lägga tid på att prompta så att AI:n förstår det egna uttrycket. Men prompting kan innebära att arbetet blir mer krävande än om man hade skrivit policyn själv, beroende på hur erfaren och kunnig man är. 

– Därför ser jag AI som en bra inspirationskälla. Jag brukar säga till mina kunder att de ska titta på konkurrenter eller företag som är framstående inom ett visst fält innan de gör en viss policy. Nu kan AI sammanfatta sådant åt dem, säger Gunilla Mattsson.  

Kvalitetsprofilen

Kunskapsmaterial

Utbildnings-tv

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Kvalitetsmagasinet

Kvalitetsmagasinet Premium

Full tillgång till strategiska artiklar och smarta verktyg för bland annat verksamhetsutveckling, kvalitetssystem och ledarskap.

Det senaste