I oktober 2021 lämnade Mats Deleryd SIQ efter att ha drivit det i fem år. Han hoppade då på norska batteriföretaget Freyr Battery som ansvarig för kvalitet och säkerhet. Nu två och ett halv år senare är han klar för ytterligare ett norskt bolag i energi-branschen.
Vad ska du göra på ditt nya ställe?
– Det är lite tidigt att svara på detta, kanske kan jag bli mer konkret senare i augusti-september. Just nu kan jag bara säga att jag just påbörjat ett nytt uppdrag som SVP New Business vid Aker Solutions som har huvudkvarter i Oslo och kommer att jobba med affärsutveckling kring nya hållbara energislag, säger Mats Deleryd till Kvalitetsmagasinet.
Vad har du fått för intryck av det norska kvalitetsarbetet efter snart tre år i Norge?
– Det kan jag fortfarande inte uttala mig så mycket om, men det jag sett är att i Norge håller man Safety mycket högt och börjar ofta alla möten med ett Quality- och Safety-moment för att driva kvalitets- och säkerhetskultur. Det tror jag att många svenska företag skulle kunna införa, det ger en tydlig markering kring vad som är viktigast, säkerheten för medarbetare och alla och att kvalitetsarbetet är en grund för säkerhetsarbetet.
Hur gör man det praktiskt?
– Ett Quality- och Safety-moment kan vara bara några minuter i början av ett möte och ta upp något aktuellt, vem som helst kan ta upp vad de vill kring det, så det behöver inte alltid vara mötets ordförande eller ledare som tar upp det.