– Många har redan sett vad AI kan bidra med. Samtidigt är det naturligt att vara osäker när ny revolutionerande teknik snabbt introduceras och påverkar ens arbete. Framöver behöver arbetsledarna bli ännu bättre på att förklara hur de anställda kan använda AI på bästa sätt, säger Erik Fjellborg, vd på Quinyx, i ett pressmeddelande.
Svensk servicepersonal mest stressad i Norden
Undersökningen visar också att sju av tio serviceanställda i Sverige är stressade på jobbet, vilket är en markant ökning med 21 procent jämfört med 2023. Det är dessutom den högsta siffran som har noterats i Norden sedan mätningarna startade för fem år sedan. Mer än hälften (56 procent) säger att de har övervägt att säga upp sig det senaste året.
Undersökningen i siffror
• Tre av fyra (72 procent) upplever jobbrelaterad stress.
• Mer än hälften (56 procent) säger att de har övervägt att säga upp sig det senaste året.
• Mindre än hälften (45 procent) är positiva till AI i jobbet.
• 71 procent använder minst två eller tre appar för att kommunicera med kollegorna.
Om undersökningen
För femte året i rad har Quinyx genomfört den globala undersökningen ”State of the Nordic Frontline Workforce 2024” där över 10 000 servicepersonal intervjuats i flera länder.
Den nordiska undersökningen gjordes av Pollfish och omfattar 3500 personer som tillfrågats om sin arbetssituation och arbetsmiljö. Intervjupersonerna arbetar inom branscherna frakt och distribution, hotell och restaurang, grossist, transport och lager, vård och omsorg och detaljhandel. Med servicepersonal menas att man arbetar oregelbundna arbetstider och är beroende av ett schema.
publicerad 26 juni 2024
av
Ellinor Gotby Eriksson