Svenska Leanpriset 2021 delades ut i samband med konferensen Lean Forum. Fyra finalister har tidigare utsetts, varav Liko AB Hillrom i Luleå nu gick hela vägen upp till en förstaplats.
Liko AB Hillrom är verksamt inom tillverkning av medicintekniska produkter, bland annat mobila och stationära patientlyftar. Företaget har i flera år utvecklat sin lean-resa och har under det gångna året accelererat arbetet med ständiga förbättringar i syfte att kunna möta de utmaningar som varit förknippade med pandemin.
Utmanande utgångsläge
Juryns motivering lyder:
”Med stark vinnarmentalitet och respektfullt förhållningssätt har Hillrom i Luleå vänt ett utmanande utgångsläge med hot om nedläggning till att bli en riktig förebild inom lean, där lagkänslan och självledarskapet hos alla anställda genomsyrar allt de gör.
Digitala arbetssätt, teamkänsla och engagemang lyser starkt, områden för andra att verkligen inspireras och lära av.”
Övriga finalister var Sahlgrenska universitetssjukhuset, neurokirurgi; Powertrain Engineering Sweden AB samt Lindbäcks Bygg AB.
Lean Forum har delat ut Svenska Leanpriset sedan 2008 i syfte att lyfta fram förebilder som inspirerar till fortsatt god lean-utveckling.
Han vann Årets Exjobb
Under Lean Forum 2021 utdelades traditionsenligt även priset för Årets Exjobb. Vinnare i år blev Nicholas Thorne för examensarbetet ”Towards Lean & Green production management in the pharmaceutical industry – A framework for E-VSM and Kaizen event prioritization through a systematic literature review and case study as AstraZeneca”.
Detta motiverade juryn så här:

”Nicholas Thorne har i sitt examensarbete behandlat ett område som är väsentligt för framtiden. Genom sitt arbete har Nicholas gediget och väl teoretiskt underbyggt lagt en grund för en organisations förmåga att utvecklas inom hållbarhetsområdet genom ett leanbaserat arbetssätt. I examensarbetet har värdeflödesanalys utvecklats och knutits till organisationens förbättringsarbete på ett förtjänstfullt sätt. Den nära kopplingen i arbetet till det studerade företaget har bidragit till det goda resultatet och arbetets nyttiggörande. Det finns stora potentialer även för andra organisationer att lära sig av Nicholas examensarbete.”