Motorsågar, robotgräsklippare och trädgårdsmaskiner. Husqvarna är en av världens ledande tillverkare av produkter för skogs- och trädgårdsskötsel. Koncernen tillverkar även bevattningssystem och utrustning för byggindustrin. Verksamheten omfattar tre divisioner och produkter för både privatpersoner och professionella användare.
Miljardkraven driver Husqvarnas förändringsarbete – ”Vi måste tänka annorlunda”
Förändringsledning Husqvarna ska minska sina årliga kostnader med fyra miljarder kronor till 2030. För att nå målet behöver företaget förändra sina arbetssätt. Fredrik Cederholm, ansvarig för projektstyrning och processutveckling, berättar om förändringsresan och metoderna bakom arbetet.

Någonting är fel
Läs vidare – starta din prenumeration
Nu står den svenska industrikoncernen inför en omfattande omställning. Fram till 2030 ska de årliga kostnaderna minska med fyra miljarder kronor. Därtill ska komplexiteten i produktportföljen minska med 20 procent.
Förändringarna ställer nya krav på hur Husqvarna utvecklar sina produkter och prioriterar sina resurser. Fredrik Cederholm, chef för projektstyrning och processutveckling, menar att det bland annat handlar om att avgöra vilka egenskaper som verkligen skapar värde för kunderna.
För att nå besparingsmålen behöver Husqvarna se över både produktutvecklingen och hur resurserna används. En viktig fråga är vilka funktioner och egenskaper som kunderna faktiskt efterfrågar.
– Man kan börja titta på om det är något som vi har som kanske är ”nice to have”, men som inte ger så mycket mervärde för en kund egentligen, säger Fredrik Cederholm.
Även materialvalen kan spela en betydande roll. Produkter för professionella användare behöver inte alltid uppfylla samma krav som produkter som används mer sällan. Genom att anpassa material och konstruktion efter användningsområdet ser Husqvarna möjligheter att minska kostnaderna.
– Ibland kanske man överspecificerar. Vad är ”good enough”? Vad är rätt mot den här kundtypen?
En avgörande del i omställningen är att avgöra vilka teknikområden som är viktigast att utveckla internt. Inom andra områden kan samarbeten med externa aktörer vara ett mer effektivt alternativ.
– Det är inte alltid så att det går snabbare ju bredare man är rent tekniskt. Det handlar om att hitta vilka områden vi ska vara bäst på.
De fyra huvudområdena i förändringen ska samordnas
En central del av förändringsarbetet är att utveckla hur olika delar av verksamheten samverkar. Fredrik Cederholm pekar särskilt ut fyra områden. Medarbetare, processer, data och digitala verktyg.
Tidigare har exempelvis produktutveckling, IT-system och dataflöden i större utsträckning hanterats var för sig. Nu vill Husqvarna skapa ett mer sammanhängande arbetssätt.
– Om man kan få dem att samverka får man en jätteutväxling i form av effektivitet och kostnadsbesparing.
Arbetet omfattar bland annat att kartlägga produkternas hela livscykel. Det handlar om allt från de första utvecklingsidéerna till tillverkning, vidareutveckling och slutligen avveckling av produkter.
Ett konkret exempel är hanteringen av produktdata. Genom att samla information i mer enhetliga datamodeller vill Husqvarna förbättra spårbarheten och få bättre kontroll över produkternas väg genom verksamheten.
Det kan i sin tur underlätta arbetet med att minska produktportföljens komplexitet. Företaget behöver exempelvis veta var olika produktvarianter befinner sig i flödet och hur de påverkar lagerhållning och kostnader.
– Har man bra kontroll på datan blir det mycket enklare att göra en reduktion också, säger Fredrik Cederholm.
Lärdomarna – en nyckeldel i processen
Parallellt arbetar Husqvarna med att utveckla sina befintliga processer genom systematiskt förbättringsarbete.
Företaget använder omkring tio olika projektmodeller, beroende på vilken typ av utvecklingsprojekt som ska genomföras. En återkommande metod är att samla in erfarenheter och lärdomar vid flera tillfällen under projektens gång.
– Vi kör det fyra till fem gånger under projektets gång. När man har kommit förbi en viss period, under första utvecklingsfasen, gör man en dedikerad l”essons learned”-session på det som precis har varit.
Erfarenheterna förs sedan tillbaka till organisationen och används i kommande projekt. Om samma problem återkommer i flera projekt kan det också leda till förändringar i berörda funktioner.
Fredrik Cederholm nämner inköpsorganisationen som ett exempel. Om flera projekt identifierar liknande problem kan processutvecklingsfunktionen undersöka om det behövs nya arbetssätt eller organisatoriska förändringar.
– Har vi under ett antal olika projekt hittat liknande problematik, då tar vi tillbaka det till exempelvis sourcing som funktion för att jobba tillsammans med dem för att förbättra.
Medarbetarnas inställning har blivit positiv: ”Det har vänt nu”
Trots de tekniska och organisatoriska möjligheterna ser Fredrik Cederholm flera utmaningar framöver.
En handlar om att identifiera vilka teknikområden Husqvarna ska prioritera långsiktigt. En annan är att få medarbetarna med på förändringarna.
– Människor har olika lätt att ta till sig en förändring. Det ska man ha respekt för. Det kommer att ta längre tid för vissa och gå jättesnabbt för andra.
Han berättar att de omfattande besparingskraven inledningsvis väckte oro i delar av organisationen. Men enligt honom har inställningen förändrats i takt med att medarbetarna börjat identifiera nya möjligheter.
Konstruktörer och utvecklare har exempelvis börjat undersöka hur andra tekniska lösningar kan ge likvärdiga produkter till lägre kostnader.
– Många upplevde det som jobbigt i början. Men det har faktiskt vänt nu och nu tänker man att om vi jobbar så här i stället, eller använder den här teknologin, får vi fortfarande en väldigt bra produkt samtidigt som vi sparar pengar.
Framöver fortsätter arbetet med att identifiera koncernens viktigaste teknikområden och utveckla samarbetet mellan verksamhetens olika funktioner.
– Vilka teknologiområden kommer att ge oss en fördel framöver? Det är där vi ska fokusera. Det som tillhör mer traditionell teknologi som många har, där kanske vi inte behöver vara ledande, säger Fredrik Cederholm.



