På uppgång
– Standarden har funnits i mer än tio år och det är många företag som jobbar enligt den men utan att certifiera sig. Nu känner vi att certifieringaen är på uppgång och att det är viktigt för oss att ha beredskap för att möta efterfrågan från kunderna, säger Andreas Nordstrand på DNV som arbetar med standarden.
Han pekar på en rad tecken på att Common Criteria håller på att få ett verkligt marknadsvärde. Förutom händelseutvecklingen i Asien har standarden omtalats i regeringens säkerhetsutredning som ett sätt att lyfta fram säkerhetsfrågorna. Common Criteria kan därför komma att bli ett krav för att leverera it-produkter till myndigheter. Dessutom har EU uppmanat medlemsstaterna att främja användingen av Common Criteria.
Först i Sverige
Vidare kräver ett nytt EU-direktiv att alla digitala färdskrivare är certifierade så att informationen i dem inte kan manipuleras. Även inom medicinsk utrustning är det troligt att säkerhetsstämpeln blir ett krav.
Om allt går enligt planerna räknar DNV med att bli ett av de första certifieringsorganen i Sverige som ackrediteras för certifiering enligt Common Criteria. Förutom DNV har Försvarets Matrielverk också inlett en satsning på Common Criteria genom det nystartade certifieringsorganet CSEC. Liksom DNV räknar de med att bli ackrediterade under första halvåret 2006.