Unga är ledare för en dag

Projektet Ledare för en dag har kopplat samman ungdomar som drivit UF-företag under gymnasiet med ledare från näringslivet. Syftet är att inspirera ungdomarna till att bli framtidens ledare.

Bakom projektet stod Unga Företagsamhet och dess nätverk UF Alumni. Att vara ledare för en dag är en internationellt beprövad metod och genomfördes nu för första gången på nationell nivå i Sverige. Ungdomarna och ledarna matchades ihop utifrån tidigare erfarenheter och intressen och målet är att både ge en inblick i hur det är att leda ett företag och att inspirera ungdomarna till att bli ledare.

Kunskapsmaterial

Utbildnings-tv

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Kvalitetsmagasinet

Kvalitetsmagasinet Premium

Full tillgång till strategiska artiklar och smarta verktyg för bland annat verksamhetsutveckling, kvalitetssystem och ledarskap.