Förändringsarbete
Just nu pågår en genomlysning av SIQ:s modell för kvalitetsutveckling, den största revideringen på 25 år. Hållbarhet, innovation och tydligare koppling till resultat är några av förändringarna som diskuteras.
6 april 2016
Anna Nyström
Många av de etablerade kvalitetsmodellerna kom till runt 1990, så även Institutet för Kvalitetsutvecklings, SIQ:s, Modell för kundorienterad verksamhetsutveckling. Mycket har hänt på de 25 år som gått, digitalisering, hållbarhet och innovation är begrepp som blivit allt viktigare och som även påverkar kvalitetsarbetet.
– Verksamheterna och inte minst ledarskapet möter nya utmaningar som inte blir omhändertagna i kvalitetsmodellen. Därför är det viktigt att se över den så att den blir ett verktyg för dagens utmaningar, säger Åsa Rönnbäck, forskningsansvarig på SIQ.
Tre viktigaste utmaningarna
– För att bli relevant för ägare och ledning måste fler perspektiv komma in, inte minst det ekonomiska, säger Åsa Rönnbäck.
Åsa Rönnbäck är den som håller i trådarna för revideringen av SIQ:s modell. Två viktiga studier ligger till grund för arbetet. Den ena är den så kallade SQMA-studien, en nationell kartläggning av de viktigaste utmaningarna i kvalitetsarbetet. Den andra är en studie där forskare granskat hur dessa utmaningar omhändertas i de fyra olika kvalitetsmodellerna EFQM, SIQ, Malcolm Baldrige och Iso 9001:2000.
Resultaten visar att modellerna inte hanterar tre av de viktigaste utmaningarna som kom fram i SQMA-studien: att göra kvalitetsarbetet till en strategisk ägarfråga, att involvera kunden i förbättringsarbetet och att bygga robusta men anpassningsbara processer.
– Fokus har tidigare legat mer på organisationens inre liv, men för att bli relevant för ägare och ledning måste fler perspektiv komma in. Vad diskuterar man i ledningsgruppen? Hur prioriterar ägarna? Detta måste avspegla sig i modellen, konstaterar Åsa Rönnbäck.
Se ekonomiska resultat
Hållbarhet är ett exempel. Åsa Rönnbäck poängterar att frågor kring samhällsengagemang, medarbetare och miljö har funnits med i SIQ:s modell sedan starten, men att de behöver få en tydligare koppling till det ekonomiska perspektivet och väga tyngre i modellen.
– Hållbarhet handlar inte bara om att vilja gott för omvärlden. Det handlar om bättre affärer, bättre verksamhet och även bättre ekonomiska resultat, säger Åsa Rönnbäck.
Andra begrepp som inte omhändertas i SIQ:s modell, men som är viktiga frågor som diskuteras i affärslivet, är kreativitet, innovation, agility, värdeskapande nätverk och värdeskapande med kunderna.
Vad leder till resultat?
Poängsättningen är ett annat område som behöver förändras i modellen.